Történetünk

Klubunk múltja, jelene és jövője

Fontosabb mozzanatok az elmúlt évtizedekből

Életképek

Történetünk bővebben

A szegedi fotográfia története nemcsak a kultúrhistória része, hanem társadalom- és politikatörténet is. Szeged – néhány más várossal egyetemben, mint például Debrecen, Pécs, Esztergom – különleges helyet töltött be a magyar fotográfia történetében. Ez a szerep részben a városban élő és dolgozó fotósok tehetségének, részben pedig annak volt köszönhető, hogy a város két évtizeden át támogatta a Szegedi Fotóklubot, amely hosszú ideig egyedülálló módon rendezett meg egy különleges jelentőségű tárlatot: a szegedi fotószalont.

A Szegedi Fotóklub megalakulása

A Szegedi Fotóklub 1958. január 11-én tartotta alakuló ülését. Az alakulás során elnökké dr. Jáki Gyula professzort, az orvostudományi egyetem rektorát választották, ügyvezető elnökké Mihály Józsefet, titkárrá pedig dr. Toldy Miklóst nevezték ki. A klubhoz az alakuláskor 65 tag csatlakozott, és havi 10 Ft-os tagdíjat állapítottak meg.

Az első években olyan profi fotósok vettek részt a klub munkájában, mint Liebmann Béla, a Délmagyarország fotóriportere, Hernádi Oszkár, aki hosszú évekig dolgozott a színháznak, valamint Radák Mária, akinek a Klauzál téren volt műterme. Később azonban az amatőrök váltak meghatározóvá a klub életében. Kiemelkedő tagja volt a klubnak dr. Lajos Sándor, a nagy tudású, széles műveltségű röntgenorvos, aki később vezetője lett a klubnak, majd 1989-ben a nevét is felvette a szervezet.

A szegedi fotószalonok

1962-ben a Szegedi Fotóklub új kezdeményezésbe fogott: megrendezte az első szegedi fotószalont. Ezt az eseményt a szegedi nyári fesztivál időszakában tartották, amelyet a szabadtéri játékok 1959-es újraindítása inspirált. Az első fotószalon két évtizeden át a szegedi nyár egyik legfontosabb eseménye maradt. A második szalont 1966-ban rendezték meg, majd ezt követően évente szerveztek új kiállításokat.

A Kör ’68 alkotócsoport megalakulása

Az 1960-as évek végére jelentős változások kezdődtek a magyar fotóéletben. Az 1967-es debreceni Műhely ’67 kiállítás politikai botrányt okozott, amely hatással volt a szegedi fotóéletre is. 1968-ban a Szegedi Fotóklub öt tagja – dr. Lajos Sándor, Horváth Dezső, P. Gipszer Katalin, dr. Pórszász János és Szávay István – megalapították a Kör ’68 nevű alkotócsoportot. Első kiállításukat a Móra Ferenc Múzéum kupolacsarnokában rendezték meg.

A Kör ’68 nem egy egységes fotográfiai programot követett, hanem a szabadság jegyében alkotott. A csoport kiállításait a hivatalos zsűrik megkerülésével szervezte, hozzájárulva a fotográfia civil autonómiájának megteremtéséhez. A Kör tevékenysége jelentős hatást gyakorolt a magyar fotográfia fejlődésére.

A szegedi fotószalonok vége és új kezdeményezések

Az utolsó, 17. szegedi fotószalon 1981-ben zárt. A fotóklubok szalonja a magyar fotótörténelem fontos részévé vált, helyét pedig új kezdeményezések vették át, mint például az 1982-ben indított Dél-Alföldi Fotószalon és az 1984-től megrendezett MAFOSZ (Magyar Amatőr Fotóklubok és Szakkörök Szövetsége) szalonok.

1989-ben a Szegedi Fotóklub felvette dr. Lajos Sándor nevét, aki korábban a klub egyik kiemelkedő tagja és vezetője volt. Ez a lépés jelentős tiszteletadásként értékelhető a röntgenorvos és fotográfus emlékének, valamint a klub történetének fontos mérföldköveként.

90-es évek

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Mauris sed mauris nec enim suscipit pretium. Proin pretium luctus lacus, a auctor quam ullamcorper nec. Cras tempor viverra justo. Nunc tincidunt ut odio at aliquet. Pellentesque sagittis ultrices ipsum, eget aliquam mi. Nulla varius nibh nec nisl sagittis, non dictum odio efficitur. Pellentesque eu sapien venenatis, auctor neque quis, hendrerit justo.

Névváltozás és átalakulás

Cras arcu lacus, tempor a ultricies a, scelerisque a ligula. Nam nec enim dictum, luctus mi eu, eleifend mi. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Proin pharetra urna a sem fermentum, et posuere elit venenatis. Cras faucibus, purus a fringilla dapibus, lacus purus rhoncus ex, nec vestibulum nibh ex a neque. Nullam in sollicitudin mi, at varius erat. Phasellus tristique tristique magna, ut molestie purus malesuada eget. Proin vulputate, lorem sed faucibus tincidunt, elit lorem scelerisque dui, dapibus tempus nisl arcu quis eros. Nam placerat neque eu augue sollicitudin, eu consequat odio lobortis. Quisque sed lacus sit amet lacus vehicula ultrices. Mauris ac ornare massa. Mauris suscipit velit nec turpis tristique tincidunt.